Detaylı İngilizce 2, Above ve Over Konu Anlatımı,Kullanımları ve Farkları / Usages and Differences of Above and Over

Arkadaşlar detaylı İngilizce derslerine devam ediyoruz. Bu seferki konumuz '' above '' ve '' over ''. Sözlüğe baktığınızda ikisinin de anlamının '' üstünde, üzerinde, yukarıda, yukarısında '' olduğunu görürsünüz. Aynı anlama geldikleri durumlar olduğu gibi, farklı anlama geldikleri durumlar da söz konusu. Hemen incelememize geçelim.1. Bir şeyden yüksekte, bir şeyin yükseğinde yani fiziksel olarak bir yükseklik söz konusu olduğunda hem '' above '' hem de '' over '' kullanılabilir.

There is a plane above / over the clouds. ( Bulutların üzerinde bir uçak var. )

The water is above / over my knees. ( Su, dizlerimin üzerinde.)2. Doğrudan doğruya üzerinde durumu olmayan ancak yine de üzerinde diye ifade edebileceğimiz birbirlerine yakın civarlardaki nesneler ve  yerler için '' above ''kullanabiliriz.

I bought a field above the lake. ( Gölün yukarısında bir ev satın aldım. )

We cut the trees above the valley. ( Vadinin yukarısındaki / üstündeki / üzerindeki ağaçları kestik. )3. Herhangi bir şey bir diğerini kapatıyor, kaplıyor ya da bir temas söz konusu ise '' over '' kullanabiliriz.

There is a smoke over the village. ( Kasabanın üstünde bir duman var. )

Aylin put a skirt over her T-shirt. ( Aylin, tişörtünün üzerine eteğini koydu. )

* Ayrıca herhangi bir şey bir diğer şeyin üzerinden geçiyorsa '' over '' ya da '' across '' kullabiliriz.

The helicopter was flying over / across Ankara.( Helikopter , Ankara' nın üzerinde uçuyor. )

The pipeline is over / across the fields. ( Boru hattı tarlaların üzerinde. )4. Sıcaklık, yükseklik vb gibi ölçüm yapılan işlerde '' above '' kullanabiliriz.

The temperature is above zero. ( Sıcaklık sıfırın üzerinde. )

The height of that building is 200 metres above sea level. ( Bu binanın yüksekliği deniz seviyesinden 200 metre üstünde. )

The altitude of the city is 750 metres above sea level. ( Şehrin rakımı deniz seviyesinin 750 metre üstünde. )

Our team is above  average of the the league. ( Bizim takım lig ortalamasının üstünde. )5. Yaş , hız sınırlamaları ve ifadelerinde '' daha , fazla, büyük '' anlamında '' over '' kullanabiliriz.

You have to be over 18 to buy a packet of cigarette.( Sigara almak için 18 yaşından büyük olmalısın. )

I was driving my car at over 120 km when I had an accident. ( Kaza yaptığımda 120 kilometreden fazla bir hızla arabamı kullanıyordum.)

There are over 15 million people in Istanbul. ( Istanbul'da 15 milyondan fazla insan var. )

This film is for the ones over 18. ( Bu film 18 yaşından büyükler için. )6.En son olarak ise bir kitap ya da yazılı bir dökümanda '' see above '' önceden yazılan bir şeye bakmanızı belirtir, '' see over '' ise bir sonraki sayfa anlamına gelir.Yani ;

'' see above = Sayfada önceden yazılan , belirtilen kısma bakın ''

'' see over = Bir sonraki sayfaya bakınız. ''


Elbette '' across '' ve '' over '' ın tüm kullanımları bunlarla sınırlı değildir. Genel ya da spesifik  anlamda daha birçok kullanımı mümkündür. Hepsini burada yazmaya kalkmak pek akıl karı bir iş olmaz.  Kaliteli bir sözlük size diğer kullanım ve anlamlar için daha fazla bilgi verebilir. Bu çalışmada '' above '' ve  '' over '' ı en çok kullanılan yönleriyle anlatmaya çalıştım.Umarım işinize yaramıştır.Kısmetse zaman geçtikçe bu tarz konu anlatımlarının sayısını artıracağım. Bir sonraki konuda görüşmek üzere....

İndirme linki: http://www.slideshare.net/alikemal28/above-over-konu-anlatm

4 yorum:

 1. çok güzel ve yalın bir anlatım olmuş elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. http://www.ekremuzbay.com/genel/above-over.html sitesinden alınmış sanırım alıntı olduğunu linki ile birlikte belirtseydiniz keşke

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, bu anlatım orjinal bir çalışmadır. Bahsettiğiniz site ile bir bağlantısı yoktur.
   Keşke siz de yorum yazarken daha dikkatli ve bilgili olsanız..

   Sil